سلامت و پزشكي

سلامت و پزشكي

<-PostTitle->

علت ديسك كمر 

ديسك‌هاي بين مهره‌اي با از دست رفتن آب خود يا در اثر وارد آمدن يك فشار( طولاني مدت نشستن )، كيفيت طبيعي عملكرد خود را از دست خواهد داد. با وارد كردن فشار، ديسك سياه شده و خاصيت نرم و ضربه‌گيري خود را از دست مي‌دهد. در اين حالت با كوچك‌ترين ضربه پاره مي‌شود. زماني‌كه ديسك دچار پارگي شود، درصدد بيدرون‌زدگي قرار خواهد گرفت كه معروف به بيماري ديسك است. 

اين بيرون‌زدگي مي‌تواند در ناحيه گردن يا كمر رخ دهد. بيماري ديسك در بعضي از مهره‌ها شايع‌تر است. براي مثال در انتهايي‌ترين مهره‌ها (مهره‌هاي چهار و پنج) و در كمر شايع‌ترين جايي‌ است كه اين مشكل ايجاد مي‌شود.

دردهاي سياتيكي

 

درد پارگي ديسك با بيرون‌زدگي آن متفاوت مي باشد. افرادي كه دچار پارگي ديسك شده‌اند، كمر دردي مبهم دارند كه با هيچ مسكني درد آن‌ها كاهش نمي يابد. در بيرون زدگي ديسك (هرني ديسك)، اگر بيرون‌زدگي در وسط كمر باشد، درد آن روي كانال و ريشه‌هاي نخاع فشار مي‌آورد و مي‌تواند در هر دو پا احساس شود. همچنين اين بيرون‌زدگي مي‌تواند يك‌طرفه باشد و روي سمت چپ يا راست كمر فشار وارد كند و ورودي اعصاب را تحريك كند. اين نوع دردها معمولا به دردهاي سياتيك معروف هستند. در اين حالت بيمار درد را در پاهاي خود حس مي‌كند و شكايتي از كمردرد ندارد. اين درد مي‌تواند با گزگز و خواب‌رفتگي نيز همراه باشد. در مراحل پيشرفته‌تر ضعف عضلاني پاها و لنگش آن‌ها را مشاهده مي‌كنيم.

 


امتیاز :

بازدید : 12

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1398/10/7  | ۱۳ | نویسنده : medicalhealth |