سلامت و پزشكي

سلامت و پزشكي

<-PostTitle->

در صورت عدم مصرف فيبر كافي و همچنين آب، يبوست ايجاد مي شود كه يكي از مشكلات گوارشي محسوب مي شود. (فيبر نوعي كربوهيدرات است و بيشتر در سبزيجات، غلات و آجيل وجود دارد)

در اثر دفع مدفوع سخت و خشك (يبوست)، پارگي و شكاف هايي در اطراف مقعد ايجاد مي شود كه شقاق مقعدي نام دارد. شقاق يا فيشر باعث خونريزي (رنگ خون قرمز روشن است) از مقعد مي شود و درد زيادي را در هنگام دفع مدفوع به همراه دارد و براي درمان آن بايد هرچه زودتر اقدام كرد.

اگر خونريزي بسيار شديد باشد منجر به كم خوني مي‌شود. شقاق مزمن بايد فورا درمان شود زيرا در صورت عدم درمان مي تواند عوارض زيادي به دنبال داشته باشد. عمل جراحي شقاق با ليزر، تنها روشي است كه بدون درد و خونريزي انجام شده و معمولا نتايج موفقيت آميزي را به دنبال دارد.

 

ليزر درماني بيماري هاي مقعدي به دليل حساسيت زياد اين ناحيه، نيازمند دقت بالا و تبحر پزشك است. كلينيك پايتخت يكي از بهترين مراكز ارائه دهنده خدمات ليزر عارضه هاي نشيمنگاهي در تهران است و همواره آماده ارائه بهترين خدمات به شما بيماران عزيز مي باشد.

انواع عمل شقاق

روش درمان بايد به درستي انتخاب شود، زيرا عمل هاي جراحي ممكن است عوارض زيادي را به همراه داشته باشد. امروزه روش هاي نوين مانند ليزر جاي خود را به روش هاي سنتي داده است و علاوه بر اينكه عوارضي به دنبال ندارد، روشي قطعي است. در ادامه به معرفي انواع روش هاي درمان شقاق پرداخته ايم. اما براي انتخاب بهترين روش درمان حتما با پزشك مشورت كنيد تا بر اساس شرايط پيشرفت بيماري بهترين روش انتخاب شود.

ليزر 

قطعي ترين روش براي درمان شقاق است. در اين روش اشعه ي ليزر به بافت بيماري تابيده مي شود و با ايجاد گرما كمك مي كند تا اين بافت از بين برود. مانند عمل جراحي نياز به بيهوشي ندارد؛ بنابراين بيمار عوارض داروهاي بيهوشي را تحمل نميكند و درمان فقط در چند ساعت انجام ميشود. 

كلينيك پايتخت يكي از قديمي ترين مراكز ليزر درماني بيماريهاي نشيمنگاه در تهران است كه با داشتن كادر مجرب و پزشكان حرفه اي، بهترين خدمات را به بيماران ارائه مي دهد. روش نوين ليزر را اكثريت پزشكان پيشنهاد مي دهند زيرا امكان برگشت بيماري در آن بسيار پايين است. 

برخي افراد اين باور غلط را دارند كه پس از درمان با ليزر بي اختياري مدفوع ايجاد مي شود اما اين باور كاملا غلط است زيرا در جراحي اين امكان وجود دارد نه در روش درمان با ليزر.

اسفنكتروتومي باز

برشي در عضلات اسفنكتر مقعد ايجاد مي شود تا فشار از روي اين ناحيه برداشته شود و شقاق مقعدي بهبود يابد. زماني كه اين برش ايجاد مي شود انقباض عضلات كاهش يافته و به شقاق اين امكان را ميدهد كه بهبود يابد. در اين روش برش ايجاد شده باز مي ماند.

اسفنكتروتومي بسته 

مانند روش اسفنكتروتومي باز در اطراف مقعد برش ايجاد مي شود اما قسمتي از برش ايجاد شده بخيه ميخورد. 

فلپ پيشرفته

در اين روش بخشي از قسمت سالم مقعد را به قسمت آسيب ديده پيوند ميزنند؛ بنابراين امكان بي اختياري مدفوع بسيار بالا است. دوره ي نقاهت در اين روش طولاني است و مراقبت بعد از عمل بسيار مهم است زيرا در صورت عدم مراقبت صحيح بيماري مجدد باز مي گردد. 

فيشركتومي

در اين روش قسمت آسيب ديده ي عضله ي مقعد (جايي كه شكاف ايجاد شده) توسط چاقوي جراحي حذف مي شود تا بصورت خود به خود ترميم شود. امكان برگشت بيماري در اين روش وجود دارد و مراقبت هاي بعد از عمل بسيار سخت است و به بيمار يك رژيم غذايي مخصوص داده مي شود تا از بروز مجدد يبوست جلوگيري شود.

عمل جراحي معايب زيادي دارد كه شامل موارد زير است:

 • دوره ي نقاهت طولاني است و حدود شش هفته زمان ميبرد.
 • نيازمند رژيم غذايي مخصوص بعد از عمل است زيرا در صورت عدم مصرف فيبر و مايعات امكان ايجاد يبوست و بازگشت بيماري وجود دارد.
 • نيازمند مراقبت بعد از عمل است زيرا در صورت عدم مراقبت درست ساير مشكلات مانند عفونت ايجاد مي شود.
 • جاي زخم باقي مي ماند و ظاهري زشت ايجاد ميكند.
 • به دليل درد پس از عمل بيمار نيازمند مصرف مسكن است.
 • عدم امكان فعاليت هاي فيزيكي كه در اين صورت بيمار از كار و شغل خود عقب مي ماند.
 • احتمال بي اختياري در دفع مدفوع و گاز در عمل جراحي به دليل ايجاد آسيب در عضلات اسفنكتر بسيار بالا است.

برخي افراد بر اين باورند كه بوتاكس براي شقاق نوعي درمان محسوب مي شود. بوتاكس براي شقاق درمان موقتي محسوب مي شود و فقط درد را تا مدتي مانند درمان هاي خانگي و مصرف دارو كاهش ميدهد.

بوتاكس را بايد بعد از عمل جراحي براي كاهش عوارض ناشي از جراحي استفاده كرد زيرا عوارض بعد از عمل را تا حد چشمگيري كاهش ميدهد و كمك مي كند تا بيمار متحمل درد كمتري شود. اما ناگفته نماند كه اين روش هم مشكلات خود را به دنبال دارد.

بايد دقت داشت كه شقاق يا فيشر را نميتوان در خانه درمان كرد زيرا درمان هاي خانگي و استفاده از پماد و دارو فقط علائم بيماري را كاهش ميدهند و نبايد آن را جزء روش هاي درمان قطعي به حساب آورد. در ادامه برخي راهكارها وجود دارند كه تا حدودي درد را كاهش مي دهند. به عنوان مثال نشستن در وان آب گرم (حمام سيتز) درد و التهاب را تا حد زيادي كاهش ميدهد. يا استفاده از برخي پمادها و داروهاي موضعي باعث مي شود كه حساسيت و التهاب زخم كاهش يابد.

 

منبع


امتیاز :

بازدید : 67

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1399/6/11  | ۰۵ | نویسنده : medicalhealth |

<-PostTitle->

بيماري شقاق مقعدي يا فيشر به ايجاد زخم يا ترك در پوست نواحي اطراف مقعد گفته مي شود، اين شقاق در اثر اعمال فشار زياد به ناحيه مقعد ايجاد شده است و از عوامل اصلي آن مي توانيم به ابتلا به يبوست اشاره كنيم. شقاق را مي توان از طريق روش هاي مختلفي درمان نمود كه در اين مقاله به دو مورد از آن يعني درمان شقاق با بوتاكس يا اسفنكتروتومي مي پردازيم :

درمان شقاق با بوتاكس

تزريق بوتاكس به شقاق مي تواند به درمان اين بيماري كمك نمايد همچنين در برخي از موارد تزريق شقاق به منظور تسكين درد هنگام استفاده از ساير روش هاي درماني صورت مي گيرد. اين روش با استفاده از تزريق سم بوتولينوم به زخم انجام مي شود. اين سم موجب مي شود عضله اسفنكتربراي مدتي محدود (3 الي 6 ماه ) فلج شود. كه اين امر گرفتگي عضله يا همان اسپاسم آن را برطرف نموده و از بين رفتن درد بيمار را به همراه دارد. به علاوه اين سم مي تواند در ترميم شكاف ايجاد شده ناشي از شقاق نيز موثر باشد.

ميزان درمان پذيري اين روش وابسته به علت زمينه اي بروز اين بيماري است. يعني اگر شقاق در اثر بيماري هاي زمينه اي بروز نمايد، امكان درمان آن توسط تزريق بوتاكس وجود ندارد و نياز است، علت زمينه اي آن نيز درمان شود زيرا در غير اين صورت با از بين رفتن اثرات بوتاكس, علائم بيماري مجدداً نمايان خواهند شد.

 

تصوير تزريق بوتاكس

 

مزاياي درمان با بوتاكس

از مزيت هاي درمان شقاق با بوتاكس مي توانيم به اين موارد اشاره كنيم :

 • اين درمان به صورت سرپايي صورت گرفته و نيازي به بستري شدن ندارد.
 • بوتاكس درد و خونريزي به همراه ندارد بلكه درد بيمار را تسكين ميدهد.
 • نيازي به طي دوران نقاهت نيست.
 • دستيابي به درمان موثر در كمتر از 24 ساعت امكان پذير است.
 • اين روش ايجاد مشكل در اجابت مزاج را براي بيمار به همراه ندارد.

درمان شقاق با روش اسفنكتروتومي

جراحي اسفنكتروتومي را مي توان روشي موثر براي درمان شقاق دانست كه همراه با عوارض و خطرات بسياري براي بيمار است. در طي اين روش جراحي شكافي عميق بر روي عضله اسفنكتر زده مي شود تا فشار وارده بر روي آن كاهش يابد، زيرا در حالتي كه فشار وارده به اين عضله زياد است، امكان بهبودي وجود ندارد. اكثر افراد پس از طي 6 هفته به بهبودي كامل و بعد از 2 هفته تا حدي بهبودي مي يابند كه مي توانند به ادامه فعاليت هاي روزمره خود برسند. معمولاً افراد بعد از اين عمل جراحي كاهش درد قابل توجهي را تجربه مي كنند.

 

تصوير اسفنكتروتومي

 

اسفنكتروتومي بسته

در اين روش برشي بر روي عضله اسفنكتر زده شده و از آن برش عضله خارج مي شود، قسمتي از آن بسته به ميزان شقاق برش داشته شده و جدا مي شود. انجام اين جراحي ريسك آسيب به مخاط روده به همراه دارد و نيازمند دقت بالايي است.

اسفنكتروتومي باز

در اين روش برش جراحي بر روي كانال مقعد زده مي شود، و مانند روش قبل جراحي بر روي عضله انجام مي شود. در انتهاي عمل  قسمت انتهايي برش بسته به شرايط بيمار باز گذاشته و يا بسته مي شود.

 

كلينيك پايتخت


امتیاز :

بازدید : 115

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1398/3/4  | ۱۲ | نویسنده : medicalhealth |