سلامت و پزشكي

سلامت و پزشكي

<-PostTitle->

فيستول مقعدي

فيستول مقعدي يك تونل كوچك است كه بين پوست اطراف مقعد و انتهاي مجراي كانال مقعدي ايجاد مي شود. براي درمان فيستول مقعدي تا كنون روش هاي گوناگوني ارائه شده است ولي اين عارضه معمولاً با انجام جراحي به روش ليزر فيستول يا جراحي باز (سنتي) به طور قطعي برطرف مي شود.

جهت اطلاعات كامل تر روي جمله فيستول مقعدي چيست؟ كليك كنيد.

در صورت ابتلا غدد اطراف مقعد به عفونت، فيستول مقعدي ايجاد مي شود. عفونت بوجود آمده در غدد داخلي مي تواند باعث ايجاد آبسه مقعدي بين پوست و دريچه مقعد شود. هنگام تخليه چرك ناشي از آبسه مقعدي اگر اين عفونت به طور كامل تخليه نشود، در 90%موارد در بدن فرد منجر به فيستول مقعد مي شود. براي آمار دقيق مي توان ذكر كرد يك سوم افرادي كه آبسه را پشت سر گذاشته اند، به فيستول مبتلا شده اند.
اگر متوجه وجود اين عارضه مقعدي نشويد يا روش درمان فيستول مقعدي را پيش نگيريد، رشد توده چركي بيشتر شده و منجر به بيماري هاي روده مانند بيماري كرون مي شود.

فيستول ها به طور معمول بين پوست و كانال مقعدي شما ايجاد مي شوند. با اين حال ، گاهي اوقات مي توانند از طريق عضلات مقعد (عضلات اسفنكتر) عبور كنند كه اين نوع از فيستول ها به عنوان فيستول مقعدي پيچيده شناخته مي شوند و درمان آن ها به مراتب دشوارتر است . همانطور كه پيشتر ذكر شد اين نوع از بيماري به خودي درمان نميابد و نيازمند جراحي مي باشد.

علائم فيستول مقعدي

علائم فيستول مقعدي مي تواند شامل موارد زير باشد:

  1. ترشحات دهانه فيستول كه بر روي پوست قابل مشاهده است.
  2. ديده شدن چرك يا خون در كانال فيستول
  3. درد ، ناراحتي و تورم در مقعد و اطراف آن
  4. اسهال
  5. تحريك پذيري پوست در اطراف مقعد

اين علائم هميشه ناشي از فيستول مقعدي نيستند ، اما اگر آنها را داريد ، به پزشك عمومي مراجعه كنيد.

تشخيص فيستول مقعدي


پزشك عمومي در مورد علائم شما سوال مي كند و به احتمال بسيار زياد شما را معاينه مي كند. قسمت هايي كه پزشك عمومي آن ها را بررسي مي كند شامل دهانه فيستول مقعدي كه قسمتي از پوست را درگير خود كرده و كانال آنوس مي باشد. در اين روش پزشك معمولا انگشت خود را به آرامي داخل مجراي دفع شما مي كند كه بتواند نتايج بيشتري از اين بررسي به دست بياورد. همچنين نسخه اي نوشته و شما را براي آزمايش روده پيش متخصص داخلي مي فرستد. در موارد ملزوم به انجام آزمايش ممكن است شامل اسكن اولتراسوند از مقعد ، با استفاده از كاوشگر وارد شده در مجراي پشتي ، تصويربرداري مغناطيسي (MRI) يا اسكن توموگرافي رايانه اي (CT) باشد.

درمان فيستول مقعدي توسط روش هاي غير جراحي

تنها درمان غير جراحي فيستول مقعدي كه در حال حاضر استفاده مي شود چسب فيبرين است. روند اين روش شامل تزريق چسب به داخل دستگاه فيستول است تا طرفين كانال را به هم نزديك تر كرده و از رشد و توليد چرك جلوگيري مي كند. در نهايت سلول هاي بافت اطراف كانال چركي به چسب تبديل شده و دستگاه از بين مي رود.
بسياري از بيماران ممكن است اين روش را ترجيح دهند زيرا روشي بي خطر و بدون درد است. با اين حال ، از تأثير كمتري نسبت به روش هاي جراحي با ليزر و جراحي باز برخوردار است برخي تحقيقات نشان داده اند كه اكثر بيماران تحت درمان با اين روش در طي 16 ماه پس از درمان دچار عوارض يا عود مجدد مي شوند.

ادامه مطلب در ليزر هموروئيد


امتیاز :

بازدید : 24

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1399/7/20  | ۰۷ | نویسنده : medicalhealth |

<-PostTitle->

شايد براي خيلي از ما پيش آمده باشد كه در دوره اي از زندگي خود دچار درد يا عفونت در ناحيه نشيمنگاهي شويم. اين عارضه مي تواند پيشامدي بسيار ناراحت كننده باشد ، اما امروزه به دليل رشد روز افزون علم پزشكي به طور قطعي قابل درمان است. در پزشكي دردي كه در داخل يا اطراف مقعد و راست روده به طور مزمن احساس مي شود، پروكتالژيا (proctalgia) ناميده مي شود.

 

مشاهده منبع مقاله

 

دلايل شايع درد و عفونت در ناحيه نشيمنگاهي

دلايل بسياري در بوجود آمدن اين عارضه براي يك فرد وجود دارند. در ادامه به بررسي شايع ترين آن ها و راه هاي درمانشان مي پردازيم:

فيستول و آبسه مقعدي

فيستول مقعدي يك كانال كوچك است كه بين انتهاي روده و پوست نزديك به مقعد ايجاد مي شود. اين عارضه معمولاً به دليل جمع شدن چرك و عفونت ايجاد مي شود.

علائم فيستول مقعدي يا آبسه مي تواند شامل موارد زير باشد:

دردي مزمن كه ممكن است حتي هنگام نشستن بدتر شود
ترك هاي ناهنجار پوستي در اطراف مقعد
خروج چرك يا خون از بدن
تورم و قرمزي در اطراف مقعد
احساس سوزش و گرماي شديد در ناحيه مقعد

در صورت تجمع چرك ها، اگر آبسه به مرحله حاد نرسيده باشد ، پزشك عمومي ممكن است آنتي بيوتيك تجويز كند. اگر چرك و عفونت در ناحيه مقعدي پيشرفت كند، ممكن است نياز به تخليه چرك ها توسط متخصص در بيمارستان داشته باشد. كه اين عمل تحت بيهوشي عمومي (در حالي كه خواب هستيد) انجام مي شود.

اگر ايجاد آبسه منجر به فيستول شود، نواحي عفوني به خودي خود درمان نميابند و حتما بايد به پزشك متخصص مراجعه كنيد.

براي اطلاعات كاملتر از روش هاي تشخيص علائم و درمان فيستول مقعدي بدون جراحي در ادامه اين مقاله با ما همراه باشيد.

روش هاي تشخيص علائم و درمان فيستول مقعدي بدون جراحي

از ديدن پزشك عمومي جهت مطرح كردن بيماري خود خجالت نكشيد. زيرا هر چه زودتر به فيستول مقعدي رسيدگي كنيد، ممكن است ديگر نيازي به انجام جراحي و تحمل درد نداشته باشيد. درد مقعدي يك مشكل شايع است كه پزشكان به مواجه شدن با آن عادت كردند. پزشك عمومي سعي مي كند مشكل را حل كند و به شما مشاوره درماني دهد.

آنها احتمالاً از شما ميخواهند كه ناحيه مقعد شما را ديده و بررسي كنند. به اين عمل معاينه مقعدي گفته مي شود (به اين صورت كه انگشت خود را در حالي كه دستكش به دست دارند به آرامي وارد دريچه مقعد شما مي كنند) تا از نظر وجود ناهنجاري بررسي كنند.

اگر بلافاصله پس از انجام اين كار علت مشخص نشود، شما را براي مشاوره و آزمايشات بيشتر به يك متخصص ارجاع مي دهند.


امتیاز :

بازدید : 57

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1399/6/18  | ۰۶ | نویسنده : medicalhealth |