سلامت و پزشكي

سلامت و پزشكي

<-PostTitle->

 

دنبالچه نام استخوان انتهايي ستون فقرات است كه نقش بسيار مهمي در بدن دارد. اين استخوان مثلثي شكل و كوچك دقيقا مابين لگن و باسن قرار گرفته و هرگونه آسيب و تحريك اين استخوان، باعث ايجاد درد در اين بخش مي شود. افرادي كه هنگام نشستن درد زيادي را احساس مي كنند، احتمالا دچار نوعي آسيب در اين ناحيه شده اند.

ديدن مطلب كامل

عواملي كه باعث ايجاد آسيب در استخوان دنبالچه مي شوند شامل

 • زايمان هاي سخت در بانوان
 • ايجاد فشار يا ضربه به ناحيه دنبالچه
 • اضافه وزن
 • زمين خوردن روي باسن
 • يبوست هاي طولاني مدت
 • عفونت

يكي از دلايل آسيب پذير بودن استخوان دنبالچه، محدوده حركتي كم اين استخوان است و ايجاد هرگونه فشاري كه باعث شود استخوان دنبالچه بيشتر از محدوده خود حركت كند، باعث آسيب مي شود.

شايد عملكردهاي مختلف اين استخوان كوچك در بدن دور از تصور باشد اما كارهايي مثل توزيع يكسان فشار در لگن، شكل قرار گرفتن ستون فقرات، ايجاد استحكام در كمر و نواحي اطراف آن و غيره توسط اين استخوان كوچك انجام مي شود.

نشستن روي سطوح نرم و انعطاف پذير، گاهي باعث احساس درد بيشتري در بيمار مي شود، چون لم دادن به پشت باعث وارد شدن فشار بيشتري به اين ناحيه مي شود.

همانطور كه گفته شد يكي از عوامل ايجاد ناراحتي در ناحيه استخوان دنبالچه، عفونت است. بيماري عفوني كه در ناحيه مقعد و نشيمنگاه ايجاد مي شود، معمولا كيست مويي يا سينوس پيلونيدال است. اين عارضه زماني بروز پيدا مي كند كه مويي در بخش انتهايي ستون فقرات يا همان استخوان دنبالچه به داخل پوست برگردد. البته ممكن است به ندرت در ساير نواحي بدن هم شاهد كيست مويي باشيم اما وقتي اين عارضه در پايين كمر ايجاد مي شود، علائم و نشانه هاي آن جدي تر و دردناك تر است.

 

كيست مويي چيست؟

كيست مويي اغلب با ايجاد آبسه و عفونت همراه است كه نتيجه واكنش بدن به مويي است كه به داخل پوست بخش تحتاني ستون فقرات برگشته است. اين عارضه در مراحل ابتدايي علائم چنداني ندارد و زماني علائم ايجاد مي شوند كه آبسه شكل بگيرد. عفونت جمع شده در آبسه و در لايه هاي زيرين پوست، معمولا با ايجاد مجرايي به سطح پوست راه مي يابد و از سوراخ هاي ريز روي پوست تخليه مي شود.

ايجاد التهاب و قرمزي در ناحيه كمر، درد زياد بخصوص در زمان نشستن، خروج عفونت و ترشحات، احساس زائده اي سفت در اطراف دنبالچه و گاها در مواقعي كه عارضه دير تشخيص داده شود، تب و لرز از علائمي هستند كه هنگام مواجهه با اين بيماري تجربه مي كنيد.

جهت كسب اطلاعات بيشتر درباره روش هاي درمان كيست مويي اين مطلب را مطالعه نماييد.

دلايل احتمالي بروز كيست مويي

علت دقيق اين عارضه هنوز به طور قطعي مشخص نيست اما افرادي كه مشاغل پشت ميزي دارند و ساعات زيادي را در طول روز مي نشينند، نوجواناني كه دچار تغييرات هورموني شده اند، كساني كه از لباس هاي تنگ و نامناسب استفاده ميكنند، افراد پرمو، افرادي كه دچار چاقي و اضافه وزن هستند و يا وجود نوعي مشكل مادرزادي در استخوان دنبالچه، احتمال ابتلا به اين بيماري را افزايش مي دهند. علائمي كه در بالا عنوان كرديم، به معني ابتلاي قطعي شما به اين عارضه نيست و پزشك نظر نهايي را بعد از انجام معاينات لازم، خواهد.

روش هاي درمان

در موارد بسياري افرادي كه به اين بيماري مبتلا شده اند، سعي بر خود درماني و استفاده از روش هاي خانگي براي درمان اين عارضه دارند. بيماران به دليل عدم آگاهي لازم و استفاده از روش هاي خانگي باعث مي شوند بيماري پيشرفت كند و درمان آن پيچيده تر شود.

نمي توان بطور كل تاثير روش هاي خانگي در كاهش و بهبود علائم بيماري را ناديده گرفت، اما براي درمان قطعي كيست مويي بايد عفونت داخل آن بطور كامل تخليه شود و اين امر با جراحي ميسر است. البته معمولا قبل از جراحي، استفاده از داروهاي آنتي بيوتيك براي كنترل عفونت بيماري توصيه مي شود. در ادامه روش هاي جراحي و ليزر كيست مويي را با هم بررسي مي كنيم:

عمل كيست مويي با ليزر

 يكي از بهترين گزينه هاي درمان كيست مويي استفاده از ليزر است. ليزر درماني كيست مويي بصورت سرپايي و بدون درد و خونريزي انجام مي شود و نيازي به بستري شدن در بيمارستان نيست. طي اين جراحي، بوسيله اشعه ليزر برش كوچكي روي بافت بيماري ايجاد مي شود و چرك و مواد زائد داخل كيست بطور كامل تخليه مي شود. زمان عمل ليزر كمتر از نيم ساعت بوده و بيمار بلافاصله بعد از جراحي مرخص مي شود.

همچنين عمل كيست مويي با ليزر، عوارض و مشكلات جراحي هاي سنتي را به دنبال ندارد و احتمال بازگشت مجدد بيماري يا آسيب ديدن نواحي اطراف بيماري در آن بسيار پايين است.

عمل باز كيست مويي

يكي از روش هاي سنتي جراحي كيست مويي است كه در آن، زائده كيست مويي بطور كامل حذف مي شود. در اين روش با ايجاد برشي در موضع بيماري، مو و زائده هاي اضافي بطور كامل تخليه مي شود اما در آخر محل برش با بخيه بسته نمي شود. در روش باز پزشك اجازه مي دهد حفره اي كه در محل جراحي ايجاد شده باز باقي بماند تا بصورت خود به خود ترميم شود.

 


امتیاز :

بازدید :

برچسب ها : كيست مويي، درمان كيست مويي، ليزر كيست مويي،

ادامه مطلب

تاريخ : ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۶:۳۲ | نویسنده : مهدي پدرام اصل |

<-PostTitle->

كيست مويي، كيسه ايست كه بر اثر برگشت مو به داخل پوست، روي دنبالچه و بالاتر از خط سرين ظاهر مي شود. زماني كه اين بيماري پيشرفت كند منجر به ترشح چرك و عفونت از كيست مي‌شود. اين بيماري نگران كننده نيست و نبايد ترسيد اما اگر به موقع درمان نشود باعث بروز آبسه چركي خواهد شد.

 

مشاهده كامل مطلب

 

در گذشته اين بيماري به بيماري رانندگان هم معروف بود. به عنوان مثال بعد از جنگ جهاني دوم بيشتر سربازان به اين بيماري مبتلا شدند. به خصوص سربازاني كه مدت طولاني در جيپ رانندگي ميكردند.

 براي تشخيص، ابتدا يك معاينه ي ساده انجام مي شود و اگر عفونت رخ داده باشد كاملا با چشم قابل ديدن است. براي تشخيص بهتر پزشك سوالات زير را نيز مطرح ميكند:
  •   چه زمان شكل كيست تغيير كرد؟
  •   آيا از كيست مايعات خارج مي شود؟
  •   آيا علائم ديگري داريد؟
 گاهي براي تشخيص كيست زير پوستي سي تي اسكن نيز انجام مي شود.

براي درمان كيست مويي روش هاي زيادي وجود دارد و هركدام داراي عوارض و سختي هايي مي باشد؛ بنابراين بايد بهترين روش را انتخاب كرد تا درمان فقط يكبار انجام شود و نيازي به تكرار مجدد نباشد. پس روش هاي سنتي جراحي كيست مويي را دور بريزيد و به فكر درمان با شيوه هاي نوين باشيد.

بهترين روش براي درمان كيست مويي است زيرا عمل فقط و فقط در يك روز انجام ميشود و با يكبار ليزر از شر كيست مويي خلاص مي شويد. اشعه ليزر با ايجاد برش روي زائده كيست مويي، چرك و عفونت داخل آن را بطور كامل تخليه مي كند و آن را از بين مي برد. نگران درد آن نباشيد زيرا بعد از عمل هيچ دردي را احساس نمي كنيد. بخشي از مزاياي روش ليزر درماني:

 

  •   نيازي به پرداخت هزينه هاي سنگين نيست
  •   بيمار مجبور به تحمل درد و خونريزي نيست
  •   از همه مهمتر ظاهري زشت در كمر ايجاد نميكند
  •   دوره ي نقاهت فقط و فقط يك روز است

امتیاز :

بازدید :

برچسب ها : درمان كيست مويي، ليزر كيست مويي، جراحي كيست مويي، عمل كيست مويي،

ادامه مطلب

تاريخ : ۳ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۶:۵۰ | نویسنده : مهدي پدرام اصل |
خرید فالوور و لایک

لینک ساز ، سامانه خرید و فروش بک لینک و رپورتاژ آگهی

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد   / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ / خرید گوشی شیائومی / بروز کالا / قیمت یاب / قیمت تلویزیون / قیمت گوشی آیفون  / چگونه جذب خود کنیم  /سایت ایرونی  / بازی اندروید  / چت روم / خدمات گرافیک آریا گستر