سلامت و پزشكي

سلامت و پزشكي

<-PostTitle->

همه ما در طول زندگي خود به بيماري هايي مبتلا مي شويم كه ممكن است از نوع كم خطر يا پرخطر باشند و مشكلاتي برايمان بوجود بياورند.

عارضه ها و مشكلاتي كه در ناحيه انتهاي روده و مقعد ايجاد مي شوند در گروه بيماري هاي كم خطر هستند اما بايد جدي گرفته شوند و به محض مشاهده علائم براي درمان آنها اقدام شود. شايد بتوان مشكلات گوارشي و جدي نگرفتن آنها را يكي از دلايل اينگونه بيماري ها دانست اما قطعا علل ديگري هم در بروز بيماري هاي نشيمنگاهي موثرند كه در ادامه به آنها پرداخته مي شود:

شايع ترين عارضه نشيمنگاهي كه بيشتر از نصف مردم جامعه به آن مبتلا مي شوند بواسير يا هموروئيد است كه در هر سني احتمال ابتلا به آن وجود خواهد داشت اما در سنين بالا به دليل ضعيف و آسيب پذير شدن عضلات ناحيه مقعد احتمال آن كمي بيشتر است. زماني شما به بواسير مبتلا مي شويد كه رگ هاي ناحيه مقعد دچار التهاب و تورم مي شوند و علت آن ايجاد فشار بيش از حد به ديواره هاي مقعد است كه در مقاله “بررسي مزايا و معايب درمان هموروئيد يا بواسير با ليزر” نيز توضيحات جامعي درباره اين عارضه داده شده است.

اگر بخواهيم نگاهي كلي به علل بروز اين عارضه داشته باشيم، تاثير سبك تغذيه و زندگي غلط را هم نمي توان در ايجاد اين بيماري ناديده گرفت. مصرف كافي فيبر و نوشيدن آب و مايعات كافي يكي از نكات تغذيه ايست كه براي پيشگيري از يبوست توصيه مي شود.

سخت شدن مدفوع و يبوست كه باعث مي شود نياز به زور زدن هنگام دفع داشته باشيد، يكي از عوامل اصلي ايجاد فشار در مقعد است. همچنين افرادي كه در طول روز زمان زيادي را مي نشينند، مدتي است به اسهال مبتلا شده اند، دچار چاقي و اضافه وزن هستند و خانم هايي كه باردار مي باشند يا آميزش جنسي مقعدي دارند بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند.

بنابراين به دليل حساسيت بالاي ناحيه نشيمنگاهي رعايت نكاتي براي پيشگيري از هموروئيد توصيه مي شود، اما اگر به اين عارضه دچار شديم مراجعه به پزشك اولين اقدامي است كه بايد انجام دهيم. اگر هموروئيد شما از نوع داخلي باشد، شايع ترين نشانه آن خونريزي از مقعد است و احتمال اينكه ساير علائم بواسير را بطور خفيف احساس كنيد وجود خواهد داشت. همچنين احتمال اينكه براي تشخيص هموروئيد داخلي علاوه بر معاينه نياز به انجام آزمايشات ديگري هم باشد، وجود دارد.

بواسير خارجي كه در بخش بيروني مقعد بروز پيدا مي كند، شامل يك زائده سفت و قابل لمس در اطراف مقعد است كه ممكن است دردناك باشد. همچنين مشاهده قرمزي و التهاب، احساس سوزش و خارش، درد هنگام نشستن و خونريزي هم جزء علائم هموروئيد خارجي است كه در هر شخصي شدت و نوع بروز آن مي تواند متفاوت باشد.

درمان سريع بواسير خارجي بدون جراحي

اگر از افرادي هستيد كه به هموروئيد خارجي مبتلا شده ايد احتمالا علائم شديدتري را تجربه مي كنيد و نياز به استفاده از روش هاي درمان سريع بواسير خارجي داريد كه در ادامه يك به يك آنها را بررسي مي كنيم:

 

مشاهده مطلب كامل


امتیاز :

بازدید : 23

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1399/2/15  | ۰۶ | نویسنده : medicalhealth |

<-PostTitle->

قطعا همه بيماران مبتلا به عارضه هموروئيد، به دليل ترس از تيغ جراحي و مراقبت ها و دوره نقاهت بعد از آن، به دنبال راهي براي درمان سريع بواسير خارجي بدون جراحي هستند. شايد در بعضي از موارد ابتلا به هموروئيد، بتوان از روش هاي خانگي و گياهي براي درمان كمك گرفت. البته نمي توان اينگونه روش ها را به عنوان درمان قطعي بواسير يا هموروئيد معرفي كرد، چون گاهي بواسير پيشرفت كرده و اين روش ها موثر واقع نمي شوند و يا بعد از مدتي بيماري مجدداً عود مي كند.

درمان بواسير در خانه، يكي از روش هاي مرسوم براي درمان اين عارضه بدون جراحي است. فرد بيمار مي تواند با تغيير رژيم غذايي و قرار دادن فيبر كافي در وعده هاي غذايي خود، به نرم شدن مدفوع و رفع يبوست كمك كند. زماني كه مدفوع نرم شود، فشار وارده بر ناحيه ركتوم كاهش مي يابد و همين امر به بهبود بيماري كمك مي كند. ممكن است استفاده از داروهاي ملين هم توسط دكتر متخصص به شما پيشنهاد شود. 

استفاده از كمپرس يخ و قرار دادن آن روي هموروئيد هم درد و التهاب بيماري را كاهش مي دهد و به درمان سريع بواسير خارجي بدون جراحي كمك مي كند.

پماد و شياف آنتي هموروئيد و يا داروهاي آنتي بيوتيك و مسكن هم به تنهايي يا همراه با روش هاي ديگر براي درمان سريع بواسير مورد استفاده قرار مي گيرند.

حمام نشيمن يا سيتز به ضدعفوني و كاهش التهاب موضع درگير با بيماري كمك مي كند. استفاده مرتب و روزانه از حمام سيتز مي تواند تأثير چشمگيري در كاهش علائم و بهبود بيماري داشته باشد.

اما از روش هاي گياهي هم مي توان براي درمان بواسير يا هموروئيد استفاده كرد. بعضي از داروهاي گياهي شبيه مسكن عمل مي كنند و مي توانند درد ناشي از عارضه هموروئيد را كاهش دهند. سركه سيب، روغن نارگيل، روغن زيتون، آلوئه ورا و… از بهترين داروهاي گياهي مورد استفاده براي درمان سريع بواسير هستند.

درمان سريع بواسير خارجي

درمان بواسير

در زمان استفاده از روش هاي درمان بواسير خارجي بدون جراحي، بايد به شدت اين علائم توجه كنيد و اگر بعد از يك هفته هيچگونه بهبودي احساس نكرديد، روش هاي پزشكي درمان اين عارضه را جايگزين كنيد. گاهي بيماران زماني طولاني را به درمان خانگي بواسير اختصاص مي دهند كه همين بي توجهي باعث پيشرفت و گسترش بيماري خواهد شد. چند مورد از بهترين روش هاي درمان سريع بواسير خارجي، كه به عنوان درمان قطعي شناخته مي شوند را در ادامه شرح خواهيم داد:

درمان قطعي و سريع بواسير خارجي با ليزر: روشي نوين براي درمان بواسير خارجي بدون جراحي است كه در مقايسه با ساير روش هاي درماني، داراي مزاياي بي شماري است. در عصر حاضر تقريباً جراحي هاي معمولي جاي خود را به روش ليزر درماني داده و بيماران براي درمان سريع بواسير خود، روش ليزر را به جراحي هاي دردناك ترجيح مي دهند. ليزر هموروئيد بدون درد و خونريزي و به صورت سرپايي انجام مي شود. مدت زمان جراحي با ليزر كمتر از يك ساعت بوده و نيازي به بستري شدن در بيمارستان نمي باشد. يكي از فاكتورهاي مهم در روش ليزر، عدم بازگشت مجدد بيماري است. به علاوه در اين درمان هيچ آسيبي به بافت اطراف هموروئيد نمي رسد و عوارضي به دنبال نخواهد داشت.

درمان بواسير با اسكلروتراپي: استفاده از روش اسكلروتراپي براي رفع التهاب هموروئيد و برگرداندن رگ هاي بواسيري به حالت اوليه است. تزريق يك ماده شيميايي به عروق بواسيري، تورم آنها را كاهش داده و باعث كوچك شدن اين رگها خواهد شد. اسكلروتراپي يكي از روش هاي قديمي درمان سريع بواسير خارجي و داخلي است كه به صورت سرپايي انجام ميشود.

بوتاكس هموروئيد : اين روش براي درمان فوري درد بواسير و معمولا همراه با روش هاي جراحي هموروئيد مورد استفاده قرار مي گيرد. بوتاكس هم مشابه روش اسكلروتراپي تزريق نوعي سم به عروق بواسيري است كه عضلات اين ناحيه را موقتاً فلج مي كند. بوتاكس هم يكي از روش هاي سرپايي است كه درد و خونريزي به همراه ندارد.

منبع: http://namnak.com/%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%88%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%B1.p75844

 

امتیاز :

بازدید : 27

برچسب ها :

ادامه مطلب

تاريخ : 1398/12/6  | ۰۸ | نویسنده : medicalhealth |